Holy Land


Addresses of these Officers may be found in the Roster under the password protected Recorder's section of this website.

#1, Columbian
Masonic Temple (1815)
Zone 2
71 West 23rd Street, New York, N.Y. 10010-4102
2nd Thursday – Sept., Dec., Jan., March, May

Henry Colon, Commander

David Stenbar, Generalissimo

Richard Johnson, Captain General

Grant Held, Recorder

#2, Capital City
Masonic Temple (1823)
Zone 4
67 Corning Place, Albany, N.Y. 12207-1904

1st & 3rd Fridays - October to June

John W. Scott, Commander

Ralph Hill, Generalissimo

Alexander Dalis, Captain General

Joseph P. Pozefsky, Recorder

#3, Utica
Masonic Temple# (1823)
Zone 6
251 Genesee Street, Utica, N.Y. 13051-3401
3rd Thursday

Louis D. DeNato, Sr., Commander

Stuart W. Card, Generalissimo

Gerald B. Showalter, Captain General

Daniel L. Clark, Recorder

#4, Morton
Masonic Temple (1823)
Zone 2
71 West 23rd Street, New York, N.Y. 10010-4102
2nd Wednesday of April, May, June

Henry G Abell, III Commander

Gilbert Ferrer, Generalissimo

John D. Samuel, Captain General

Christopher L. Allen, Recorder

#11, Watertown
Sandy Creek Masonic Temple
Zone 6
2nd & 4th Fridays, except Jan., Feb., and Summer

Kenneth Bates, Commander

Terry A. Byard, Generalissimo

M. Max Bovee, Captain General

Richard C. Fowler, Recorder

#12, Cyrene-Monroe
Masonic Temple (1827)
Zone 8
17 Church Street (Northfield Lodge) Pittsford, N.Y. 14534-2005
3rd Monday

Charles O. Hancock, Commander

Donald J. Brugger, Generalissimo

Benedetto B. Vitullo, Captain General

Charles M. Roberts, Recorder

#14, Empire DeWitt Clinton
Masonic Hall (1828)
Zone 1
514 Bay Street, Staten Island, N.Y. 10304-3822
2nd Friday

Alfonso Serrano, Commander

Joseph A. Quinones , Generalissimo

Neil Selmer, Captain General

Anthony Mongelli, , Recorder

#17, Sagoyewatha
Masonic Temple (1850)
Zone 8
67 Ontario Street, Phelps, N.Y. 14532
3rd Saturday at 9:00 am, (2nd Saturday in Sept.)

Ernest H. Day Sr., Commander

David W. Taber, Generalissimo

William C. Jones, Captain General

Charles M. Roberts, Recorder

#19, St. Omers
Horseheads Masonic Lodge (1852)
Zone 7
111 South Main Street, Horseheads, N.Y. 14903-2462
2nd Wednesday

James J. Zearfoss, Commander

Wallace R. Hunt, Generalissimo

Theodore G. Pierce, Jr., Captain General

C. Alexander Turck, Jr., Recorder

#20, Lake Erie
Masonic Community Center (1853)
Zone 9
692 Ridge Road, Lackawanna, N.Y. 14212-1508
2nd Monday

John B. Haslam, Sr. Commander

Douglas S. Harrison Generalissimo

Brian D. Singer, Captain General

Richard J. Kessler, Recorder

#21, Malta
Masonic Temple (1853)
Zone 7
403 E. Main Street, Endicott, N.Y. 13760-4925
4th Thursday, September-June

Charles L. Hill III, Commander

Donald R. Magill, Generalissimo

Alonzo C. LaBarr, Captain General

James M. Taylor, Recorder

#22, DeMolay
Masonic Temple (1853)
Zone 8
34 Maple Street, Hornell, N.Y. 14843-1621
1st and 3rd Thursdays

David Lathers, Commander

Gerald R Lathers, Generalissimo

Terry Mehlenbacher, Captain General

Gerald M. Cooper, Recorder

#23, Coeur de Lion
Masonic Hall (1854)
Zone 2
71 West 23rd Street, New York, N.Y. 10010-4102
4th Monday, except June, July & August

Anthony Klimathianos, Commander

John W. Robinson, Generalissimo

Henry Colon, Captain General

Donald J. Berry, Recorder

#25, Central City
Masonic Temple (1857)
Zone 6
Meetings: 608 Oswego Street, Liverpool, N.Y. 13088
Mailing Address: P.O. Box 174, Skaneateles, N.Y. 13152-0174
1st & 3rd Fridays

John B. Covell, Commander

Gary H. Kall, Generalissimo

Ralph I. Haney, Jr., Captain General

Earl L. Tuttle, Recorder

#30, Hugh de Payens
Masonic Temple (1860)
Zone 9
645 Main Street, East Aurora, N.Y. 14052-2402
3rd Monday, 7:30 P.M. except July & August

Albion E. Parsons,Commander

David Passalugo, Generalissimo

Russell Barber, Captain General

Thomas W. Beck, Recorder

#32, Lake Ontario
Masonic Temple (1862)
Zone 6
Harwood Drive, Sandy Creek, NY
1st Thursday - Except January, February, & Summer

Burtiss V. Goodnough, Commander

C. Richard Trust, Generalissimo

Harry V. Frasier, Captain General

Rev. George A. Reed, Recorder

#33, Washington
Masonic Temple (1865)
Zone 4
687 N. Broadway, Saratoga Springs, N.Y. 12866-1611
3rd Wednesday, June to September

Wayne Smith, Commander

Clifford Bull, Generalissimo

Russell G. Lehr, Captain General

Conrad C. Kupinski, Recorder

#34, Batavia
Attica Masonic Temple (1865)
Zone 9
39 Main Street, Attica, N.Y. 14011-1038
2nd & 4th Thursdays

Dennis G. Parmerter, Commander

Michael Rhodes, Generalissimo

Robert G. Ball, Captain General

James R. MacConnell, Recorder

#37, St. George's
Beukendaal Masonic Temple (1866)
Zone 4
22 Shonowee Avenue, Scotia, N.Y.12302
1st & 3rd Mondays

Mathias J. Erschen IV, Commander

David Kazda, Generalissimo

Alison L. Aumick, Captain General

James A. Lowerre, Recorder

#38, St. Augustine
Masonic Temple (1867)
Spencer, N.Y.14883
2nd Thursday, except Feb., March, July, Aug., & Sept.

H. David Strong, Commander

Reuben E. Long, Generalissimo

Bruce R. Horncastle, Captain General

George J. Knorr, Recorder

#40, Dunkirk
Masonic Temple (1867)
Zone 9
P.O. Box 25, Dunkirk, N.Y. 14048-0025
2nd Thursday, except July and August

Charles Erbsmehl, Commander

James N. Stoll, Generalissimo

Stanley J. Bishop, Captain General

James R. Pawlowski, Recorder

#42, Westchester
American Legion Hall
Zone 3
106 6th St. , Verplanck, NY10596
2nd Wednesday - October, December, April

William Marrero, Commander

Mark N. Fytros, Generalissimo

John H. Montross, Captain General

Victor S. Versace, Recorder

#43, Poughkeepsie
Masonic Temple (1868)
Zone 3
32 Cannon Street, Poughkeepsie, N.Y. 12601-3206
3rd Thursday - Sept - Dec & March - June

David Barkstedt, Commander

Albert Frolich, Generalissimo

Robert L. Hogan, Captain General

Steven P. Koch, Recorder

#45, Rome
Masonic Temple (1869)
Zone 6
5211 West Seneca Street, Vernon, N.Y. 13476
4th Tues. Sept., Oct, .Nov., Jan., Feb., March,Apr.,& May

Thomas O. Yager, Commander

Phillip J. Chandler, Generalissimo

Keith F. Folger, PC, Captain General

Dennis S. Davis, Recorder

#46, Norwich
Oxford Masonic Temple (1869)
27 EastMain Street, Oxford, N.Y. 13830
2nd Thursday except June, July & August - 7:30 P.M.

Richard S. Transue, Commander

Joseph J. Greenfield, Generalissimo

William S. Morley Captain General

Richard S. Morley, Recorder

#50, Cortland
Masonic Temple (1871)
Zone 7
1883 E. Homer Road (Route 13 N.), Cortland, N.Y. 13045
2nd Tuesday

David A. Chapman, Commander

Kim Dellow, Generalissimo

Stephen S. Robinson, Captain General

Harley R. DeShane, Recorder

#53, Bethlehem-Crusader
Masonic Temple (1871)
Zone 3
262 Martine Avenue, White Plaines, N.Y. 10604-3403
1st Thursday - June to September

Robert Carlisto,Commander

Raphael S. Wong, Captain General

Albert Frohlich Jr., Recorder

#64, Niagara
Masonic Temple (1894)
Zone 9
1001 South Avenue, Niagara Falls, N.Y.14305-2627
4th Friday

David E. Shire, Commander

Charles N. Bennett, Generalissimo

E. David Martin, Recorder

#65, Patchogue
Lodge of Antiquity
Zone 1
1900 Brentwood rd., Brentwood, N.Y 11717
4th Friday

Philip M. Valot, Commander

Ralph Heil, Captain General

Robert P. Bukowski, Recorder

#67, Cyprus
Masonic Temple (1904)
9 Cortland Street, Middletown, N.Y. 10940
2nd Thursday

Daniel D. Elliott, Commander

Bruce B. McQuade, Generalissimo

Bruce Bogerd, Captain General

F. Robert Reynolds, Recorder

#68, Trinity
Whitestone Masonic Temple
Zone 1
149-39 11th Ave., Whitestone, NY 11357
2nd Friday September, October, February, March, and May

James Reichman, Commander

John McKoy, Generalissimo

William Morgan, Captain General

Jason Danisi, Recorder

#69, Calvary
Masonic Temple (1910)
2543 Rt. 40 North, Greenwich, N.Y. 12834
1st Thursday

George Green, Commander

Gary E. Burch, Generalissimo

William D. Cranker, Captain General

John J. Falkenberg, Recorder

#73, Nassau
Matinecock Masonic Historical Soc. Bldg
Zone 1
14 W. Main St, Oyster Bay, NY 11771
1st Monday (Oct., Nov., Dec., Feb., Mar., Apr., & May)

Michael J. O’Shaughnessy, Commander

Anthony Pecorella, Generalissimo

James Gelzer, Captain General

Karl L. Viveiros, Recorder

#76, Otsego
Masonic Temple (1922)
Zone 5
77 Main Street, Cooperstown, N.Y. 13326-1244
1st Friday Oct. - June

Robert L. Lindholm, Commander

David F. Stoy, Generalissimo

Richard S. Transue Captain General

Alton G. Dunn III, Recorder

#78, Tonawanda
Masonic Temple (1924)
Zone 9
1400 Ruie Rd. North Tonawanda, N.Y. 14120
2nd Tuesday, except July & August

Selom Adjogah, Commander

Arthur C. Brach, Generalissimo

Paul Czubaj., Captain General

Dennis J Januchowski, Recorder

#79, Bay Ridge
Masonic Temple (1924)
Zone 2
71 West 23rd Street, N.Y. 10010-4102
4th Tuesday

Darryl E. Fleming, Commander

Wilfred Compere Generalissimo

Allan Leander, Captain General

Curtis Alan Banks, Recorder

#80, Tancred
Masonic Temple (1926)
645 Main Street, East Aurora, N.Y.14052-2402
1st Monday, Oct.-June

David W. Thomason, Commander

Albion Parsons, Generalissimo

Bert A. Larson, Captain General

Leonard Mason Recorder

#83 Empire State
3 Avondale Avenue, North Hornell, NY 14843-1001
Meets at the Annual Conclave of Grand Commandery

George Emmons, Commander

Frederick M, Beitter, Generalissimo

Richard Kerimoglu, Captain General

David L. Lathers, Recorder